Język. Cyrylica
Moi drodzy przybliżam Wam język bliski mojemu sercu, moją pasję. Język rosyjski. Każdy z nas ma swoje zainteresowania. Niektórzy sport, a inni języki obce. Ja przynależę do drugiego grona. Język mnie fascynuje. Słowa mają dużą moc.
Zauważyliście?
To energia. Jednym zdaniem potrafimy osobę dowartościować, wesprzeć. Po sposobie wypowiedzi potrafimy, oczywiście jeśli mamy większą empatię, wyczuć nastrój naszego rozmówcy. Głos innych osób potrafi być kojący lub irytujący. Słowa mogą nas wznieść na wyżyny lub wręcz odwrotnie. Słowami wyrażamy siebie. Język dużo mówi o nas samych. Obecnie mamy możliwość odbycia różnych szkoleń: „jak zostać liderem”, „jak stać się dobrym mówcą”. Sądzę, że to charyzma. Osobowość sprawia, że potrafimy użyć słów adekwatnych do danej sytuacji. Wykonując zawód tłumacza mamy możliwość „myślenia” w dwóch językach, przejmowania intonacji. Czy przyglądaliście się cyrylicy?
W dzisiejszym wpisie chciałabym zachęcić Was do przyjrzenia się literom języka rosyjskiego. We wcześniejszych wpisach wspominałam jak efektywnie uczyć się języka. Język to alfabet.
Czy pamiętacie Wasze pierwsze pisane litery?
Alfabet rosyjski nie sprawia mi żadnych trudności, to praktyka. Pamiętam moment, gdy byłam lektorem w szkole językowej i ogromne oczy cudnych dzieci kiedy pokazałam alfabet rosyjski. Domyślam się, że w głowach miały myśl: „Co to za szlaczki?” ? Oczywiście piosenkę czy nawet krótki wiersz każde dziecko czy dorosły przyswaja z łatwością. Ale jak powinna wyglądać kaligrafia? Usłyszałam od 6 letniego chłopczyka, który nie miał styczności z cyrylicą, następujące słowa: „Proszę Pani to jak chiński”. Sądzę, że ten chłopczyk miał dużo racji. Podzielił się swoim spostrzeżeniem, jakże trafnym! Dzieci są najlepszymi obserwatorami. Osoba, która nigdy miała styczności z językiem rosyjskim powinna zacząć od przyjrzenia się jak prowadzona jest linia, gdy piszemy litery. Stary sposób zeszyt w dwie linie i praktyka pisania. W tym momencie mamy dużo ułatwień, dostępne są w księgarniach internetowych książki z przezroczystymi kartkami do nauki pisania.
Zauważyliście, że obecnie jest mnóstwo książek do kolorowania, które mają służyć relaksacji?
Podobnie jest z nauką pisania. Jeżeli skupiamy swoje myśli na jednej czynności, samoistnie pojawia się odprężenie (ukryta praca twórcza). Z pewnością podczas pisania alfabetu rosyjskiego pojawi się w naszej głowie słowo „problem”. To naturalne. Spróbujmy zastąpić go słowem „wyzwanie”. Wyzywanie jest czymś, co pobudza do aktywnego działania, czemu warto sprostać. Ma charakter pozytywny i wzywa do skoncentrowania się. Czy wyzwaniem jest nauka pisania liter języka rosyjskiego? Oczywiście, że tak. To niezła frajda!
A Wy jakie macie doświadczenia ze słowem?
rafał
Dzieciak ma rację 🙂 Symaptycznie napisane 😉 a słowa cóś mają moc !
Pzodrawiam serdecznie, R>
Sylwia Świerżewska
Rafał dziękuję 🙂
mozART
Mam znajomego z Bulgarii, ktory na wspomnienie, ze cyrylica zostala wymyslona w Rosji dostaje silnego „drzenia” rak 😀
Jak podkresla: cyrylica to dzielo Bulgarow i oparta jest na alfabecie greckim, a rosyjska „grazdanka” to jej silna modyfikacja.
Q: „A Wy jakie macie doświadczenia ze słowem?”
A: „Na początku było Słowo (…)”
🙂
Sylwia Świerżewska
„Na początku było Słowo(…)” – właśnie tak powinnam zatytułować ten wpis. Dziękuję za inspirację 😉