Ogarnij się! Ile razy słyszałeś/aś to sformułowanie?

wrz 30 2019

Ogarnij się! Ile razy słyszałeś/aś to sformułowanie?

Jutro rozpoczyna się nowy rok akademicki 2019/2020. Dzisiejszy wpis skierowany jest do przyszłych adeptów sztuki translatorskiej, studentów. Może jesteś rodzicem i ten problem również dotyczy Twojego dziecka? Poruszam dylematy współczesnych młodych ludzi. Czy zastanawiałeś/aś się jak trudno jest być studentem i rozpoczynać pracę w tym pędzącym świecie? Z jakimi dylematami boryka się student?

Rzeczywistość bardzo często nie jest kolorowa. Niestety, nie każdy młody człowiek ma dobry start. Kończąc studia nie wie w którą stronę pójść, przeraża go brak stabilizacji.  Nie ma wsparcia finansowego od rodziców i kredyt studencki. Jeśli ma oparcie w bliskich osobach, być może ktoś naprowadzi go na cel i ukierunkuje. A jeśli taka osoba jest nadwrażliwa? Musi stoczyć podwójną walkę, ze światem i z samym sobą. Wyobraź sobie swoje studenckie czasy i swój start. Przypuszczam, że odpowiesz łatwo nie było. Czy zastanawiałeś się jak trudno obecnie jest młodym osobom rozpocząć „dorosłe życie”? Bez znajomości, często bez silnej wiary w siebie. Rozejrzyj się, ile w Twoim otoczeniu jest młodych osób? Czy są przebojowi? A może wręcz odwrotnie wycofani, może z początkiem depresji?

Ogarnij się! Lubisz to sformułowanie? Wypowiedzenie tych słów jest demotywujące. Jeżeli mamy problem to potrzebujemy mądrego rozwiązania. Receptą może być wysłuchanie, przytulenie i pomoc. Pomoc to wyciągnięcie dłoni.

Być może pomyślisz: „kiedyś było trudniej…Towar jest na półkach nikt nie stoi w kolejce z kartką po zakupy”. Jak często słyszałeś; „Teraz Ci młodzi to mają życie…wszystko dostępne tylko pracować im się nie chce. Leniwi.” Zatrzymajmy się na chwilę. Rzeczywiście, w ubiegłych latach nasi rodzice borykali się z innymi problemami. Czy współczesny młody człowiek ma łatwiej? Kiedyś o pracę nikt nie walczył, była. A obecnie? Świat bombarduje nowinkami, przytłacza. Nie jest łatwo niedoświadczonej osobie zaistnieć we współczesnym świecie. Bez silnego kręgosłupa moralnego bardzo łatwo można zatracić się. Wszystko dostępne? Pracować można zdalnie, świat tak jak nigdy stoi przed nami otworem. Niestety, współcześni młodzi ludzie walczą, tak walczą o swoją tożsamość. Walczą ze stereotypami. Nie jest im łatwo zaczynać życie od zera „na swoim”. Najmocniej odczuwają osoby, które nie pochodzą z bogatych domów i muszą zapracować sami. Jest im w życiu trudniej i być może nie zdają sobie sprawy, ale to świetnie ukształtuje w przyszłości ich charakter. Osoba, która małymi etapami pokonuje swoje własne lęki, obawy i buduje małymi krokami swój świat wyrasta na lidera. Każde wydarzenie z naszego życia, czy to pozytywne czy negatywne, ma na nas wpływ i kształtuje naszą osobowość.

Może warto zamiast słów „ogarnij się” wypowiedzieć „jak mogę Ci pomóc?”.

0 Comments
Share Post
No Comments

Post a Comment

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Linkedin