Gra towarzyska to znakomite narzędzie do nauki języka

paź 21 2019

Gra towarzyska to znakomite narzędzie do nauki języka

Gry stwarzają świetne warunki do nauki, ponieważ wprowadzają atmosferę, zabawę i śmiech. W ich trakcie dziecko uczy się docelowego języka do wyrażania pomysłów i potrzeb, negocjowania. Zabawa łączy przyjemne z pożytecznym, stymuluje emocjonalnie, przez co poprawia zapamiętywanie materiału. Poniżej przedstawiam 4 gry, które możemy wykorzystać na zajęciach z języka obcego lub ucząc samodzielnie, powtarzając materiał z dzieckiem w domu.

Podchody

Szukanie skarbu to tradycyjna zabawa organizowana w terenie, w którą możemy grać w obrębie kilku pomieszczeń. Grupa bądź nasze jedno dziecko dostaje kartkę z wytycznymi, jak trafić do skarbu. Pierwsza kartkę przekazuje rodzic lub nauczyciel. Następne należy odszukać w różnych miejscach, do których dziecko lub uczeń ma trafić, czytając kolejne karteczki. Dla urozmaicenia możemy na kartkach dołączyć dodatkowe polecenia, np. wymienić kolory, zawody lub powiedzieć znaną rymowankę.

Puzzle

Sami jako rodzice możemy wydrukować zdjęcie zabytku lub zwierzęcia, zalaminować po czym pociąć na kawałki. Aby wygrać rywalizację, nie wystarczy ułożyć obrazek. Dodatkowe punkty przyznawane są za komunikację w języku rosyjskim. Stwórzmy miesięczną tabelę w której będziemy umieszczać uzyskaną punktację i zmotywujmy dziecko nagrodą. Jeżeli posiadamy grupę uczniów, zabawa będzie bardziej urozmaicona, gdy podzielimy klasę na 3 grupy i przedstawimy, że inne grupy posiadają 2-3 obrazki grupy przeciwnej. Wtedy zachęcimy do komunikacji inne grupy, gdyż należy zapytać innych członków zabawy o pozostałe elementy układanki.

Kreator marzeń

Potrzebne będą materiały: ołówek, kartki, kredki, korektor, gumka. Zadaniem jest narysowanie postaci lub przedmiotu jaki opisuje rodzic lub nauczyciel. Celem gry jest skupienie się na słuchaniu i precyzyjnym oddaniu tego, co zrozumieliśmy ze słuchu. Liczba pytań jest ograniczona. Możemy również ustawić czas na 10 minut.

Powtórka-Aukcja

Gra, którą możemy zastosować w domu bawiąc się z własnym dzieckiem lub w szkole na zajęciach językowych. Potrzeba co najmniej 3 osób. Gra stosowana jako ćwiczenie przed testem. Piszemy zdania, w których część jest błędna. Zdania możemy przedstawiać w formie pisemnej lub ustnej. Nasz wybór. Dodatkowo urozmaicimy grę jeśli wprowadzimy banknoty (w sklepach z zabawkami możemy kupić banknoty edukacyjne). Zaproponujmy licytację, dysponujemy określoną pulą pieniędzy np. 5 000 euro. Dziecko wie ile będzie zdań, ale nie wie jaka część jest z nich błędna. Ten kto kupi zdanie za najwyższą kwotę, musi odpowiedzieć czy jest poprawne, czy nie. W zdaniu niepoprawnym ma obowiązek poprawić błąd. Możemy urozmaicić, że za dobrze rozpoznane zdanie bank wypłaci dziecku równowartość postawionej stawki, za dobrze poprawiony błąd bank podwaja stawkę.

  Zajęcia z wykorzystaniem gier stymulują rozwój dziecka, skoncentrowane są wokół ucznia, co najważniejsze w nauczaniu na uczącym się. Każde dziecko docenia czas spędzony aktywnie z rodzicem, a uczeń inną formę realizowania materiału.

Czy znałeś/aś te formy zabawy z dziećmi? Jeśli tak, podziel się opinią w komentarzu. A może znasz inne, ciekawe gry w jakie warto zagrać?

0 Comments
Share Post
No Comments

Post a Comment

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Linkedin