FENOMEN MENTALNOŚCI ROSYJSKIEJ

lis 16 2020

FENOMEN MENTALNOŚCI ROSYJSKIEJ

Plik w wersji audio . Podcast:

Dzień dobry moi drodzy!

Fakty historyczne bywają zaskakujące i często przerażające.

Historia lubi się powtarzać.

Prawdę często odkrywamy z biegiem lat lub dzięki znakomitym uczonym czy historykom.

Uczymy się, żeby nie osądzać ludzi i zdarzeń.

Jedyne nad czym możemy zastanowić się to „ co, dlaczego i w jakim celu” kieruje osobą lub przywódcą czy dyktatorem.

Jedni upatrują korzeni w dzieciństwie, inni w doświadczeniach życiowych a jeszcze inni w cechach charakteru.

Zastanawialiście się jakie dzieciństwo miał Stalin?

A jak wyglądało życie Rosjan za czasów radzieckich przedwojennych elit?

Po rewolucji bolszewickiej dawne elity zostały wytępione i w ich miejsce powstała nowa arystokracja, lubiąca podkreślać swój statut nowym wystawnym życiem.

Prywatne kina, egzotyczne kwiaty w środku syberyjskiej zimy to tylko znikoma namiastka zachcianek na zawołanie.

Mróz, głód, łagry.

Osoby, które szły do łagru zaopatrywały się chociażby w palto. Dlaczego?

Jedyna rzecz dająca szansę na przetrwanie, którą można wymienić na jedzenie.

Losy Polek, które przeżyły piekło łagrów zostały opisane w książce Anny Herbich ”Dziewczyny z Syberii”.

Rosjanie i Polacy walczyli nie tylko o ziemię, ale i o odmienne sposoby spostrzegania życia.

Naród Polski ma najbardziej wyostrzoną świadomość narodową.

Wyżej przytoczone historie pokazują jak kształtowała się mentalność narodu.

A jaka jest mentalność Rosjan?

W rosyjskiej duszy wiele jest otwartości, prostoty, patosu.

Dusza rosyjska jest z natury introwertyczna, głęboko skryta.

Rosjanie z trudem poddają się jakiejkolwiek dyscyplinie.

Jest to Naród z ogromną wrażliwością i zmysłowością, która przejawia się w literaturze, sztuce, muzyce (zajrzyj tu).

Na czym polega fenomen Rosjan?

Dlaczego najlepsze szkoły baletowe są w Rosji, kompozytorzy, artyści, szachiści czy wynalazcy?

Wśród najwybitniejszych uczonych i wynalazców należy wymienić Pawieła Jabłoczkowa (1847-1894), który jako pierwszy skonstruował transformator (1876) i prądnicę synchroniczną.

Jakie są przyczyny muzykalności narodu rosyjskiego?

Przyczyn należy szukać w tradycji cerkiewnego śpiewu chóralnego i starych obrzędach ludowych.

Śpiew towarzyszył ważniejszym wydarzeniom życia codziennego: chwilom wypoczynku, pracy, świętom.

Najwyższy rozkwit twórczości muzycznej w Rosji przypada na XIX w.

Szereg genialnych kompozytorów, którzy rozsławili rosyjską sztukę na całym świecie, rozpoczął Michaił Glinka.

Ciekawostką jest, że w warunkach totalitaryzmu muzyka klasyczna, w tym rosyjska nie była zabroniona.

Odmienny typ duchowy to wyróżnia Rosjan.

Z pewnością wspomniana historia kształtowała człowieka.

Wzbudziła kreatywność narodu.

Rosjanie to innowacyjność i wysoka inteligencja.

Przykładowo naród zachodu w przypadku jednej czy trzeciej porażki poddaje się.

Rosjanie radzą sobie w wielu sytuacjach.

Posiadają zdolność abstrakcyjnego myślenia i szukania rozwiązań.

To tylko zarys duszy rosyjskiej.

Jakie są Twoje skojarzenia z Rosją?

Podziel się proszę swoimi przemyśleniami.

Uściski.

2 komentarze
Share Post
2 komentarze
  • LeoN
    Odpowiedz

    Witam Cóż „Fenomen mentalności rosyjskiej”.
    Fakty historyczne zaskakują coraz bardziej, a historia fakt kołem się toczy – warto nam teraz wyciągać wnioski , gdyż świadomość jest do tego nieodzowna.
    Tak prawdę często odkrywamy z biegiem lat lub dzięki znakomitym uczonym czy historykom.
    Teza, że można w irracjonalnym zachowaniu i działaniu danego człowieka patrz dyktatora upatrywać w dzieciństwie jakie przeszedł, czy w doświadczeniach życiowych oraz cechach charakteru w większości ma faktycznie odzwierciedlenie. Człowiek nie rodzi się z natury zły, popsuty lecz w dużej mierze kształtuje go otoczenie i okoliczności przy czym cechy genetyczne wzmacniają podatność. Stalin, Bravick, Hitler i paru ‘zasłużonych’ innych co ich łączyło w dużej mierze – brak pełnej rodziny, wzorca jednego czy drugiego rodzica, autorytetu ów brak, a może ‘klapsa’ (dziś temat drażliwy) lub właśnie ‘za ciężkiej ręki”. Tak tych Panów łączył na pewno niedobór Ojca i tak Adolfowi ów zmarł przed 14 rokiem życia, a co przeżył z nim wcześniej też nie było ‘idealne’. Stalin chyba w ogóle nie miał możności obcowania z Tatą, a Bravick przy rozstaniu miał niecały roczek – tu więcej info https://swiadomosc-zwiazkow.pl/anders-breivik-zostal-morderca-przez-rodzicow/?fbclid=IwAR2QNAjIsOr3VNuaUlF40DA6Xt5KIljsMvzq-l8dNq84Eo75pq4TFp9csGY . Te niedobory lub odchyły od takowej normy piętno mogły odnieść, ale nie oczywiście w 100 % , bo przecież ilu chłopców po wojnach było wychowanych przez Mamy wdowy i stali się porządnymi ludźmi – czynników jest wiele.
    Cóż Rosja, jak duża i szeroka tak jak WWW wszechogarniająca pajęczyna świat , takowa komparycja wg mnie pasuje tu idealnie.
    Kiedyś Królestwo Brytyjskie ze swoją kolonizacją, czy Rzym i Chiny – wszystkie mocarstwa były monumentalne na swój czas prawie w każdej dziedzinie. Dziś to już nie ZSRR który , jak w filmie „Ile waży koń trojański” , że „nie rozpadnie się przez tysiąc lat” a jednak dalej potęga która pokazuje paluszek światu, a podległe krainy i ludzie dalej drżą , czują oddech „opiekuna”.
    Historycznie nowożytnie prawie od zawsze mocarstwo. Przykład wyścigu zbrojeń, podbojów kosmosu pokazywał jak drugi wielki brat US usilnie przez dziesięciolecia podążał by też być najlepszym, czy największym we wszystkim – pierwszym jak RUS, a dziś CHRL czy może bogate kraje arabskie.
    Nie byłem w Rosji, a zawsze chciałem pojechać poznać zobaczyć ów kraj. Co poniektórzy jakieś naście lat temu wyśmiewali mój pomysł na takie ‘wakacje marzeń’. I tak też nie było okazji, przewodnika , kompana czy sprzyjających okoliczności choć przymiarki tak – kolej transsyberyjska, dla mnie marzenie do urealnienia. Namiastka: Czarnobyl się ziścił , Lwów, Kijów trochę Litwy i wówczas oglądane tam piękne cerkwie gdzie to ostatnio to pragnienie powróciło. Na Sądecczyźnie zwiedzałem kolejną w Powroźniku plus oglądnięty po części serial ‘Czerwona Królowa’ miesiąc temu, teraz i sam język kontakt z nim, ludzie. Chciałbym w pierwszej kolejności tam pojechać – może mnie Ktoś jeszcze zabierze ? Dalej w programie zawsze były USA (prawie się udało na początku wieku – USD kupione na work&travel, czy nawet zielona karta się wylosowała lecz się wycofałem, nie skorzystałem) i Australia.
    Nic to wracając do Rosji w ‘Czerwonej Królowej’ pojawił się wątek futer i przekazany komentarz, a tu proszę kolejne odwołanie do palta trochę mniej przyjemne, ale daje do myślenia.
    To My Polacy jak piszesz , że mamy najbardziej wyostrzoną świadomość narodową tego nie wiedziałem lecz można było domniemywać – cieszy, ale to zapewne przez to co przeszliśmy i właśnie kształtowało naszą polską mentalność.
    Piszesz o Duszy, a ja zapytam tak Czy więcej nas łączy Czy Dzieli z Narodem rosyjskim ? I nie chodzi oczywiście o zaszłości historyczne, konflikty (choć to przyczynek) , a właśnie o te cechy ludzkie ze wskazaniem na otwartość i chyba w kontrze skrytość, czy sprzeciw do dyscypliny tą zmysłowość !
    Balet, qrde też jeszcze nie byłem I dalej kompozytorzy. Dlaczego najlepsze szkoły baletowe są w Rosji – nie wiem. Jednakże patrząc: kompozytorzy, naukowcy, inżynierowie – tu widzę ogromne podobieństwo do nas i właśnie to „Kopernik też była Kobietą i Curie Skłodowska też” i dalej patrz Łukasiewicz, Chopin oraz wielu innych znakomitych osobowości wśród naszych rodaków często jednak na obczyźnie i znowu pytanie dlaczego.
    Z Jabłoczkowem tu aż mi się głupio zrobiło, bo rok Elektrotechniki na mojej Robotyce i pierwszy raz słyszę to nazwisko, a może zapomniałem. Poczytałem z ciekawości aż sobie choć troszkę to inaczej , ale niech będzie – niesamowite, gdzie na to ‘wpadłaś’ i piszesz o prądnicach itd.? Super
    Muzyka i wracamy do cerkwi, niestety nabożeństwa nie uświadczyłem Ale Rosjanie pewnie umieją się modlić, ale i zasadniczo właśnie bawić.
    I tu 100 % historia kształtowała człowieka, wzbudziła kreatywność narodu patrz ‘to My Polacy’ jakie podobieństwo i dalej innowacyjność i wysoka inteligencja, czy odbiegamy czy możemy stanąć jako mali na równi tego nie wiem nie poznałem zbyt wielu oraz przy Tobie to moja wiedza szczątkowa lecz fakt trzeba się uczyć by nie pojechać jak to ostatnio słyszałem wypowiedź jednego psychologa, do Egiptu i spojrzeć na piramidy by rzec ‘o myślałem że są większe’ to tak na podsumowanie ponad 4 tysięcy lat historii .
    Dziękuję Bardzo za ten ‘artykuł’ Sylwia, rozmarzyłem się i co pragnienie wróciło. Dobrej nocy czy Miłego poranka – zasadniczo Udanego Tygodnia Tobię Życzę, Mocno

    23 listopada 2020 at 06:09

Post a Comment

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Linkedin