Przysmaki rosyjskie. Co warto zjeść będąc w Rosji

lut 03 2020

Przysmaki rosyjskie. Co warto zjeść będąc w Rosji

Moi drodzy dzisiaj wpis kulinarny. Należę do osób, które lubią jeść (chociaż może nie widać?) Uważam, że wspomnienia to najpiękniejsza rzecz jaka pozostaje w człowieku. Zamykając oczy i przywołując obraz osoby bądź przygód z podróży często pojawia się uśmiech na naszej twarzy. Pamiętamy zapach powietrza, momenty i oczywiście smaki. Podobno człowiekowi można odebrać wszystko, ale to co zapamięta zostaje z nim na zawsze. Często wybierając się w podróż czytam opinie, przeglądam przewodniki i oczywiście wyszukuję informacji na temat kuchni danego kraju. Życie jest przepiękne, często słyszę jak osoby martwią się swoją wagą. Osobiście uważam, że nie warto odbierać sobie przyjemności z jedzenia. Wspólny posiłek łączy ludzi, kultury i czy zauważacie, że my czujemy wewnętrzne dobre wibracje smakując nowe potrawy?

Dzisiaj podzielę się z Wami moimi wspomnieniami z Rosji i spróbuję chociaż w skrócie przedstawić dania, które warto skosztować będąc u naszych bliskich sąsiadów. Zupy w Rosji stanowią ważny element.

Pierwsze danie oczywiście Solianka (Солянка)

Solianka. Zdjęcie autorskie

Nowobogacka siostra Rasolnika. Tłusty wywar mięsny lub rybny, wszystko zależy od naszych preferencji. Uważam, że dodatek składników do tej zupy może zaskoczyć: oliwki, cytryna, wywar z kiszonej kapusty. Na górę zupy ląduje łyżka śmietany. Smak obłędny! Nasze kubki smakowe wznoszą się na wyżyny kulinarne. Smak wyrazisty, kwaskowato-słodki o silnym aromacie ziół.

Ucha (Уха)

Zupa Ucha. Zdjęcie autorskie

Zupa rybna. Ceniona i oryginalna. Uwielbiam ją. W zupie została zaklęta rosyjska dusza. Zupa przyrządzana jest z kilku gatunków ryb. Pyszności, gorąco polecam.

Pielmieni (Пельмени)

Pielmieni. Zdjęcie autorskie

Niektórzy uważają, że smakują jak nasze pierogi. Smak delikatnie podobny, ale uważam, że pielmieni są smaczniejsze. Malutkie pierożki z mięsem w bulionie. Ciekawostka, niezwykle istotna- w jaki sposób rozsmakować się w tym daniu. Nabierając łyżką pierożek z mięsem nie powinniśmy przegryzać od razu, gdyż wycieknie bulion. Prawdziwa poezja smaku to nabranie łyżką pierożka z bulionem, włożenie do ust i dopiero przegryzienie. Niebywałe połączenie smaku, wyczujemy aromat mięsa, aromatycznego bulionu, ciasta na pierożki. Obłęd smakowy!

Pierożki (Расстегай)

Niezastąpiony podczas zwiedzania. Niezwykle syty. Pierożek do wyboru z mięsem, kapustą lub z ziemniakami. Niestety nie udało mi się upamiętnić i wykonać zdjęcia tego rarytasu.

Bliny

Drożdżowe naleśniki zrobione z mąki gryczanej lub pszennej podawane z kawiorem. Najsmaczniejsze zaraz po usmażeniu. Świetnie smakują też na słodko. Mam bardzo miłe wspomnienia z tym daniem (śniadanie w pociągu na trasie Moskwa-Petersburg).

Nasza rosyjska przygoda kulinarna warto, żeby była wzbogacona o herbatę. Nawet jeśli jesteś smakoszem kawy jak ja, chociaż raz spróbuj herbaty z samowara.

Samowar. Zdjęcie autorskie

I na koniec niezwykle popularny w Rosji kwas chlebowy, podawany na zimno. Przypomina nieco smakiem jedno z najstarszych znanych napojów człowiekowi, czyli miód pitny.

Ciekawostka! Wiliam Pochlebkin to rosyjski autor książek o historii kulinariów, w tym przetłumaczonej na język polski historii herbaty. Miłośnik kuchni, zaraził wiele osób pasją do gotowania. Podsumowując, czy zachęciłam Was do kuchni rosyjskiej? Co chcielibyście zasmakować? ? Jaka potrawa z podróży została w Waszej pamięci? Macie swoje ulubione przysmaki? Podzielcie się w komentarzu.

2 komentarze
Share Post
2 komentarze
  • Smerfetka
    Odpowiedz

    Kochana Autorko!
    Również należne do tych ludzi, które po prostu kochają jeść! I wiesz co ? Po przeczytaniu posta naszła mnie ochota na te wszystkie pyszności. Mam nadzieję, że kiedyś będę mogła ich spróbować!
    Pozdrawiam 🙂

    17 marca 2020 at 17:05

Post a Comment

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Linkedin