Najstarsza metoda nauki języka obcego

paź 14 2019

Najstarsza metoda nauki języka obcego

Znajomość co najmniej jednego języka jest niezbędna, by być konkurencyjnym na rynku pracy. Powstają co raz to nowsze metody na szybką naukę języka obcego. Nauka podczas snu, aplikacje mobilne to tylko niektóre ze sposobów, które kuszą obietnicą szybkich efektów. Jedną z najbardziej oczywistych i najstarszych dziś metod nauki języka obcego jest czytanie książek. Metoda może wydawać się przestarzała, wręcz niepasująca do naszych czasów, lecz pozwala osiągnąć świetne rezultaty. Poznaj powody, dlaczego warto powrócić do najstarszej metody nauczania.

  • Jeżeli chcesz mówić dobrze w języku obcym powinieneś dużo czytać w języku docelowym

Czytanie książek może brzmieć dla Ciebie jak strata czasu, przecież mamy audiobooki… Chcesz nauczyć się tylko mówić w języku obcym. Świetnie! Ćwiczysz mówienie naśladując native speakerów, poznajesz słówka. Odpowiedni zasób słownictwa poznasz z książek. Książki zawierają bogatszy język. Przeciętny mówca nie poświęca tyle czasu na dobór słów jak pisarz.

  • Czytanie angażuje zmysł wzroku w proces uczenia się i sprawia, że lepiej zapamiętujemy

Nauka słów bez pomocy dobrej książki będzie powolna. Większość z nas jest wzrokowcami. Wizualne wskazówki ułatwiają uczenie, mózg jest wstanie zapamiętać więcej. Najlepiej, jeśli przy słowie jest również ilustracja. To zdecydowanie bardziej zapada w pamięć niż proste słuchanie słowa lub zobaczenie wraz z setką innych słów.

  • Rozwijamy siebie, swoją wyobraźnię, zdobywamy wiedzę

Czytanie o tym co nas interesuje-sprawia przyjemność. Masz pasję, jaką? Może lubisz gotować? Może jesteś fanem piłki nożnej? Czytaj przepisy w języku docelowym. Czytanie o swoim hobby sprawi, że będzie to łatwiejsze zadanie. Zasady pisowni mogą Cię na początku przytłoczyć. Przyłapiesz się na tym, że zupełnie nie dostrzegasz zasad interpunkcji. To naturalne. Czytanie o tym, co Cię angażuje, pomoże złagodzić te trudności. Gramatyka stanie się prostsza, zaczniesz intuicyjnie dostrzegać błędy.

  • Podejście do nauki języka skoncentrowane tylko na mowie jest ograniczające

Skupiając się na jednym źródle nauki nie zbudujesz otwartości umysłu. Nie ograniczaj się tylko i wyłącznie do nauki mówienia. Podejście skoncentrowanie tylko na mowie nigdy nie zapewni Ci takiego zasobu słów jak słowo pisane. Dostarczając swojemu mózgowi wielu bodźców nabierasz otwartości umysłu. Dzięki czytaniu poszerzasz swój samorozwój.

      Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała. Pozwala widzieć świat z nowej perspektywy. Wspomniałam, że czytanie stymuluje mózg i czyni nas mądrzejszymi. Dzięki czytaniu w języku obcym inaczej patrzymy na świat? Czy nabieramy nieświadomie cech z innej kultury? Czy zgodzisz się ze sformułowaniem, że „kto czyta książki, żyje podwójnie”?

0 Comments
Share Post
No Comments

Post a Comment

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Linkedin