Media społecznościowe to narzędzie do nauki języka? Tak!

gru 02 2019

Media społecznościowe to narzędzie do nauki języka? Tak!

Media społecznościowe w kontekście nauki występują jako dystraktory, czyli „przeszkadzacze”. Jak do nauki języka wykorzystać media społecznościowe? Jeśli nie możesz żyć bez Instagrama, Facebooka wykorzystaj ten czas bardziej produktywnie. We wcześniejszym poście dotyczącym 7 sposób na naukę języka (przeczytaj https://linguarussica.pl/7-sposobow-na-nauke-jezyka/) wspominałam, że warto zmienić język w ustawieniach telefonu lub komputera. To jedna z porad. Poniżej spróbuję przedstawić dlaczego warto wykorzystać Facebook do nauki języka. Wśród portali społecznościowych dominuje Facebook, który zapewnia mnóstwo sposobów, żeby nauczyć się języka obcego przy okazji każdej wizyty na nim.

 • Zapisz się do grup językowych

Możesz wybrać grupy według poziomu języka albo sposobu nauki, np. poprzez polecane książki, memy, piosenki. Grupy są motywujące i nauka ciekawsza. Często pojawiają się w nich ciekawe dyskusje oraz linki do inspirujących materiałów. Warto, żebyś dołączyła/ył do grupy obcojęzycznej, która poświęcona jest danemu hobby: kulinariom, grom planszowym, komiksom, kinematografii, dyscyplinie sportowej.

 • Polub fanpage, propagujący naukę danego języka (może rosyjskiego?;)

Bardzo często znani poligloci oferują naukę języka obcego poprzez dodawanie jednego nowego słowa codziennie.

 • Stwórz grupę prywatną

Jeśli nie przepadasz za kontaktem z obcymi osobami lub nie lubisz powyższych sposobów nauczania, natomiast masz świetną paczkę przyjaciół, która też uczy się tego języka co Ty to stwórz grupę prywatną. Będziecie motywować siebie nawzajem kierując się jedną zasadą, że postujecie tylko i wyłącznie w wybranym języku. Spróbuj! Przekonacie się, że razem uczycie się szybciej i często posty są ciekawsze, czasami zabawne. Niekiedy w postach powstaną „kalki językowe” a nie unikniemy ich uczą się języka obcego. Łatwiej śmiać się z własnych błędów jest w gronie przyjaciół, których akceptujemy i oni akceptują nas w pełni.

Oprócz Facebooka domyślam się, że korzystasz z Instagrama. Może tylko przeglądasz zdjęcia? Instagram to świetna platforma do nauki języka obcego. Jak wykorzystać Instagram do nauki języka?

 • Oglądaj zagraniczne Instastories

Słuchanie native speakerów pozwala „oswoić się” z językiem i jego zaletami i wadami. Poznasz język potoczny. Być może szybka mowa sprawi, że nie zechcesz oglądać dłużej. Daj sobie szansę, nie zniechęcaj się to naturalna reakcja. Spróbuj słuchać przez 15 minut dziennie to pozwoli „oswoić się” z językiem.

 • Czytaj komentarze

Chcesz pisać jak native speaker? Ucz się od nich ?obserwując komentarze użytkowników danego języka. Odważ się również sama/sam komentować posty innych osób. Możesz zacząć od banalnych sformułowań. Dzięki temu nauczysz się wyrażać swoją opinię w języku obcym.

 • Sprawdzaj hasztagi

Hasztag pojawiający się pod postem to dla Ciebie nowe słówko. Słówko, które nie tylko możesz wykorzystać do postowania własnych zdjęć, ale wzmacniasz swoją pamięć. Widzisz słowo, kojarzysz obraz i zapamiętujesz.

Być może te sposoby były Tobie znane, a może dopiero zdasz sobie sprawę, że w ten sposób uczysz/uczyłeś się języka? To również świetne sposoby na naukę języka nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Wspomniane powyżej metody sprawdzą się także na Tik Toku. Czy masz własne sposoby jak skutecznie wykorzystać media społecznościowe pod kątem nauki?

2 komentarze
Share Post
2 komentarze
 • WOW!
  Bardzo intrygujący artykuł – gratulacje Pani Sylwio!
  Od lat jestem użytkowniczką social mediów, ale nie zdawałam sobie sprawy, jakie dają możliwości do nauki języka obcego.
  Zainspirowałam mnie Pani do zmiany – od dziś zacznę stosować Pani porady (które są fenomenalne) do nauki języka rosyjskiego!
  Dziękuję 🙂

  29 grudnia 2019 at 22:53

Post a Comment

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Linkedin