Język rosyjski-język „przyjaciela”. Czy rosyjski jest przyszłościowy?

paź 07 2019

Język rosyjski-język „przyjaciela”. Czy rosyjski jest przyszłościowy?

Prowokacyjny tytuł, prawda? Jakie odczucia budzi w Tobie sformułowanie: język przyjaciela? Czy uważasz jak większość, że to język wroga i należy znać? W jakim stopniu oceniasz swoją znajomość tego języka? Kto pamięta czasy w których nauka języka rosyjskiego, była obowiązkowym przedmiotem w szkole? Ja pamiętam…Jestem pokoleniem, które nie miało wyboru. Mam 38 lat i uczę się języka rosyjskiego od 4 klasy szkoły podstawowej. Uczę się do dzisiaj, bo język się zmienia. Polubiłam język rosyjski, bo jest dźwięczny, melodyjny i fascynujący. Czy rosyjski jest przyszłościowy? Poniżej przedstawiam 4 fakty dlaczego warto uczyć się języka rosyjskiego.

  • Język przyjaciela. Uczyłam się historii, rozumiem niechęć osób ze starszego pokolenia. Podobno czas leczy rany. A może to człowiek przyzwyczaja się do bólu. Lecz czy my nie wyrządzamy krzywdy drugiemu człowiekowi? Nawet nieświadomie. Mamy XXI wiek jeszcze kilkanaście lat temu płonęła w ludziach nienawiść, być może dzisiaj te rany się zabliźniły. Być może za 10 lat Polska z Rosją będą najlepszymi sąsiadami. To już nie język wroga, ale poważnego partnera biznesowego. Cały świat współpracuje ze sobą. Komunikacja to podstawa. Partner biznesowy bardzo często nie przygląda się historii, idzie naprzód. Polscy biznesmeni dostrzegają potencjał Rosji, nawiązują owocną współpracę z partnerami wschodnimi. Język ułatwia komunikację. Wzrasta zapotrzebowanie na osoby mówiące biegle w języku rosyjskim.
  • Najważniejszy język w dziedzinie technologii. Rosyjscy naukowcy pracują nad badaniami m. in. w USA, w Niemczech. Rosja to jeden ze światowych liderów przemysłu kosmicznego. Rosyjski rynek wciąż pozostaje nieodkryty, zdolny jest przyjąć niemal każdą ilość towarów. Wystarczy znajomość języka. Nauka wciąż w zawrotnym tempie odkrywa nowe dziedziny, udoskonala technologię. Jeżeli myślisz o rozwoju osobistym, o przyszłości swojego zawodu, być może właśnie ten język obcy Ci w tym pomoże. Znajomość języka rosyjskiego w znacznym stopniu ułatwia poruszanie się po rynku pracy. Jest wzbogaceniem i umocnieniem CV.
  • Język wielu narodów. Rosyjski i polski wywodzą się z jednej grupy języków wschodniosłowiańskich. Istnieje przeświadczenie, że skoro języki są podobne, to nie ma potrzeby się go uczyć. Nie zdajemy sobie sprawy, że chociaż brzmienie słów rosyjskich jest łudząco podobne do polskich, ich znaczenie jest zupełnie inne. Język rosyjski używany jest w wielu krajach. Ogółem rosyjskim posługuje się 300 mln osób. Nasi sąsiedzi- Białoruś i Ukraina. Niewątpliwie piękne języki, wspaniale jak znamy chociaż jeden z nich. Niestety jak pokazuje moje doświadczenie z pracy tłumacza, współpraca między tymi krajami a Polską odbywa się głównie w języku rosyjskim.
  •  Język przeszłości i język przyszłości. Pokolenie w średnim wieku masowo wraca pamięcią do tego, czego tak gorliwie uczono ich w szkole, a młode pokolenie bez zbędnych uprzedzeń, ale za to z dużym entuzjazmem rozpoczyna naukę języka obcego. Rosyjska kultura we wszelkich swoich przejawach, jest bardzo bogata i warta uwagi.                                                 

Sądzę, że przytoczyłam silne argumenty potwierdzające fakt, że ucząc się języka rosyjskiego otwieramy przed sobą zarówno możliwość współpracy z Rosjanami, Białorusinami, Ukraińcami i innymi narodami. Co sądzisz o języku rosyjskim? Podziel się opinią w komentarzu.

0 Comments
Share Post
No Comments

Post a Comment

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Linkedin