Cytaty z Mistrza i Małgorzaty

lis 04 2019

Cytaty z Mistrza i Małgorzaty

Piękna jesień rozpościera się za oknem. Odcienie soczystej żółci, czerwieni, brązu. Nieśmiało zza chmur padają ostatnie promyki słońca. Jesień nastraja nostalgicznie. Wieczory są coraz dłuższe, my bardziej melancholijni. Nasze wieczory spędzamy z kubkiem pachnącym gorącą herbatą z cynamonem, pomarańczą i kardamonem, owinięci ciepłym kocem oglądamy ulubione filmy lub czytamy. Ilu znasz pisarzy rosyjskich? Z pewnością wymienisz Dostojewski, Tołstoj, może Akunin? Osobiście uwielbiam rosyjskie kryminały.

Postanowiłam założyć nową kategorię na blogu-cytaty z rosyjskich książek, może zarażę Cię swoim uwielbieniem do literatury rosyjskiej? W dzisiejszym wpisie podzielę się z Tobą cytatami z wielopłaszczyznowego dzieła rosyjskiego pisarza Michaiła Bułhakowa.

„Mistrz i Małgorzata” to książka ponadczasowa.

Kryje się coś niedobrego w mężczyznach, którzy unikają wina, gier, towarzystwa pięknych kobiet i ucztowania. Tacy ludzie albo są ciężko chorzy, albo w głębi duszy nienawidzą otoczenia.

„O, nie, mój filozofie, nie zgodzę się z tobą-tchórzostwo nie jest jedną z najstraszliwszych ułomności, ono jest ułomnością najstraszliwszą!”

„To fakt. A fakty to najbardziej uparta rzecz pod słońcem.”

„Wszystko będzie, jak być powinno, tak już jest urządzony świat.”

„-To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata (…)-Na litość boską, królowo-zachrypiał-czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.”

„Jednakże mądrzy ludzie w tym celu mają rozum, żeby się nim posługiwać w podobnie skomplikowanych przypadkach.”

„Zrozumcie, że język może ukryć prawdę, ale oczy-nigdy! Ktoś wam zadaje niespodziewanie pytanie, nie zdradzacie się nawet drgnieniem, błyskawicznie bierzecie się w garść i wiecie, co należy powiedzieć, żeby ukryć prawdę, i wygłaszacie to niezmiernie przekonywująco, i nie drgnie na waszej twarzy żaden muskuł, ale – niestety-spłoszona pytaniem prawda na okamgnienie skacze z dna duszy w oczy i już wszystko stracone.”

„Bądź tak uprzejmy i spróbuj przemyśleć następujący problem – na co by się zdało twoje dobro, gdyby nie istniało zło, i jak by wyglądała ziemia, gdyby z niej zniknęły cienie? Przecież cienie rzucają przedmioty i ludzie. Oto cień mojej szpady. Ale są również cienie drzew i cienie istot żywych. A może chcesz złupić całą kulę ziemską, usuwając z jej powierzchni wszystkie drzewa i wszystko, co żyje, ponieważ masz taką fantazję, żeby się napawać niezmąconą światłością? Jesteś głupi.”

„Za mną, czytelniku! Któż to ci powiedział, że nie ma już na świecie prawdziwej, wiernej, wiecznej miłości? A niechże wyrwą temu kłamcy jego plugawy język!”

 Tytuł: Mistrz i Małgorzata

Autor: Michaił Bułhakow

Kiedy czytałaś/eś tę książkę? Jaka rosyjska powieść zapadła Ci w pamięć?

2 komentarze
Share Post
2 komentarze
  • LeoN
    Odpowiedz

    Piękne SYLWIa – post z przed roku, ale dodał bym trochę dziegciu i cytowane już przeze mnie w mediach ze dwa razy co najmniej w dorozumieniu powiedzenie pewnego 'znanego’ Rosjanina o imieniu Włodzimierz które brzmiało mniej więcej tak, że Terror trzeba uzasadnić, a potem uprawomocnić 🙁 wg „rewolucyjnej sprawiedliwości klasowej” i „Dopóki nie zastosujemy wobec spekulantów terroru – rozstrzelania na miejscu – nic z tego nie wyjdzie!'”. Jakoś mi się skojarzyło , Qrde !
    Książki nie czytałem – może kiedyś i najdzie ten czas 🙂 lecz bardzo spodobało mi się to co napisałaś o jesieni oraz cytaty; „Kryje się coś niedobrego w mężczyznach, którzy unikają wina, gier, towarzystwa pięknych kobiet i ucztowania. Tacy ludzie albo są ciężko chorzy, albo w głębi duszy nienawidzą otoczenia.” i „Zrozumcie, że język może ukryć prawdę, ale oczy-nigdy! Ktoś wam zadaje niespodziewanie pytanie, nie zdradzacie się nawet drgnieniem, błyskawicznie bierzecie się w garść i wiecie, co należy powiedzieć, żeby ukryć prawdę, i wygłaszacie to niezmiernie przekonywująco, i nie drgnie na waszej twarzy żaden muskuł, ale – niestety-spłoszona pytaniem prawda na okamgnienie skacze z dna duszy w oczy i już wszystko stracone.” Super, dobrego wieczoru 🙂

    3 listopada 2020 at 21:08

Post a Comment

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Linkedin