7 sposobów na naukę języka

7 sposobów na naukę języka


1 września-początek roku dla uczniów, dla rodziców nowe obowiązki związane z dylematem, na jaki dodatkowy język zapisać swoje dziecko. Czy Ty pamiętasz swoje pierwsze lekcje w języku obcym? Opowiem Ci o swoich pierwszych wrażeniach związanych z nauką języka angielskiego, następnie rosyjskiego. Moja ukochana mama zapisała mnie na zajęcia do szkoły językowej prowadzonej przez native speakerów, miałam 8 lat. Pomimo, że byłam małą dziewczynką pamiętam pierwsze emocje wrażenia… Jakie? Pozytywne! Pan z zupełnie innym akcentem, jaki słyszałam w bajkach na Cartoon Network, które były tylko w języku angielskim (nie urodziłam się w epoce dinozaura, ale w latach 80 bajki były wyłącznie w języku angielskim?). Na zajęcia nie biegłam zawsze z uśmiechniętą buzią. Podziwiam moją mamę za wytrwałość, za nieustępliwość, za dodawanie wiary, za przekonanie, że nauka języka to wartość. Dzisiaj sama będąc mamą cudownej 11 letniej dziewczynki staję przed dylematem, jaki język, jakie zajęcia dodatkowe… Dzisiaj doskonale rozumiem moją mamę, inwestycja w dziecko i jego rozwój to najlepsze co może dać rodzic swojemu dziecku. Jak uczyć najmłodszych? Jak siebie mobilizować, gdy zaczynamy uczęszczać na kurs języka obcego?
Poniżej przedstawiam Wam 7 sposobów na skuteczną naukę.

 1. Oglądaj telewizję w języku obcym
  Oglądaj filmy, informacje, a nawet reklamy w języku obcym! Dzięki temu nie tylko osłuchasz się z akcentem, ale i wyłapiesz znane już Ci słówka, a te, których nie znasz możesz łatwo skojarzyć z pokazywanym obrazem. Prosty sposób łączenia przyjemnego z pożytecznym.
 2. Słuchaj nagrań
  Faktem jest, że dzieci uczą się języków najszybciej. Jak one to robią? Odpowiedź jest bardzo prosta słuchają swoich rodziców i zaczynają coś powtarzać, aż w końcu zaczną mówić. Bariera językowa znika bardzo szybko. Dobrym sposobem jest na przykład nagranie na mp3 słówek, których chcemy się nauczyć i puszczanie ich wtedy, gdy jedziemy samochodem. Słuchaj podcastów w języku obcym. Wypróbujcie ten sposób, a zobaczycie jak szybko i bez wysiłku nauczycie się trudno przyswajalnych słówek.
 3. Naklejaj karteczki
  Pozwól, by Twoje oczy i mózg zapamiętały to za Ciebie! Naklejaj kartki na lodówkę, pralkę, ścianę…najlepiej wszędzie, gdzie tylko się da! Oznaczaj nimi przedmioty, których używasz.
 4. Słuchaj muzyki
  Wydrukuj tekst piosenki, przetłumacz go a nawet nie zauważysz kiedy, zapamiętasz używane w niej słownictwo. Ważne jest byś puszczał takie utwory, które naprawdę Ci się podobają i chciałbyś wiedzieć o czym śpiewają Twoi ulubieni wykonawcy.
 5. Zmień język
  Zmień język oprogramowania we wszystkich sprzętach, których używasz. Początki będą trudne, wręcz frustrujące, głowa do góry, daj sobie czas…2-3 dni i instynktownie nie zauważysz jak świetnie sobie radzisz.
 6. Lista zakupów w języku obcym
  Zawsze wtedy, gdy wybierasz się na zakupy zapisuj na kartce wszystkie planowane produkty. Dzięki takiemu postępowaniu przypomnisz sobie nazwy podstawowych produktów spożywczych. Twoje dziecko zyska większą pewność siebie. Jeśli maluch zechce kupić słodycze, zaangażujesz je prosząc czy pamięta nazwę w języku obcym.
 7. Praktyka. Nie bój się mówić
  Kiedy usłyszysz kogoś mówiącego w obcym języku – otwórz się na komunikację i zacznij konwersację! Pamiętaj, że praktykowanie języka jest najlepszym sposobem jego nauki. Każdy popełnia błędy, najważniejsze odważ się. A może dzięki temu zyskasz nowych przyjaciół?
  Podziel się proszę swoimi sposobami na naukę języka.
0 Comments
Share Post
No Comments

Post a Comment

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Linkedin