7 cech charakteru profesjonalnego tłumacza

7 cech charakteru profesjonalnego tłumacza


Drogi Czytelniku!

Profesjonalni tłumacze pracują zawsze według standardów określonych przez stowarzyszenia branżowe. W dzisiejszym wpisie chciałabym podzielić się moimi spostrzeżeniami, spróbuję opisać jakie cechy charakteryzują profesjonalnych tłumaczy.

∙ POUFNOŚĆ

∙ DOKŁADNOŚĆ

∙ POKORA

∙ KONSEKWENCJA W SAMOROZWOJU

∙ DYSTANS DO SAMEGO SIEBIE

∙ ZDOLNOŚCI INTERPERSONALNE

∙ EMPATIA/ INTELIGENCJA EMOCJONALNA

1. POUFNOŚĆ

Profesjonalni tłumacze mają do czynienia z informacjami poufnymi. Priorytetem jest konieczność dochowania tajemnicy zawodowej. Ważne jest nie tylko zachowanie poufności kluczowych informacji, ale również wiedza, jak je należy chronić. Dyskrecja to kluczowa cecha profesjonalizmu.

2. DOKŁADNOŚĆ

Podobno tłumaczenie jest jak kobieta: „piękne albo wierne”. Profesjonalizm w pracy tłumacza to nastawienie na jak najlepsze wykonanie każdej czynności, dbanie o szczegóły i wysoką jakość efektów pracy. Liczy się przede wszystkim dokładność, oddając przekład zleceniodawcy sprawdź 3 razy. Dobrze wykonane tłumaczenie świadczy o Twoim profesjonalizmie. Najlepszy marketing to ten „z polecenia”.

3. POKORA

Żyjemy w XXI wieku to słowo wywołuje wręcz oburzenie, słyszymy: „ja, młody tłumacz mam chylić czoła przed kim?” Skończyłem studia filologiczne, należy mi się szacunek. Tyle pracy, tyle włożonego wysiłku, tyle przeczytanych książek. Należy mi się! Otóż drogi czytelniku, tak naprawdę, nic nam się nie należy. Pokorę wpajają nam rodzice lub uczą nas w dorosłym życiu inni ludzie. To fantastyczna cecha, warto ją praktykować w codziennym życiu i zawodowym. To nie jest wstyd przyznać się, że nie jest się specjalistą we wszystkich dziedzinach. Starsi koledzy i tłumacze docenią Ciebie i Twoją cudowną cechę. Nie chodzi o to, że ludzie charakteryzujący się pokorą nie są pewni swoich zdolności i przekonań. Chodzi o to, że mają otwarty umysł i świadomość tego, że mogą się mylić, a to w konsekwencji pozwala im na rozwój i doskonalenie. Jesteś lub będziesz specjalistą w dwóch maksymalnie trzech dziedzinach. Pokora to oznaka dojrzałości.

4. KONSEKWENCJA W SAMOROZWOJU

Zapisz swoje cele, najbliższe szkolenia, konferencje, przyszłe studia podyplomowe. Określ w jakim czasie wszystkie zamierzone cele zrealizujesz i nie poddawaj się. Idź do przodu. Samorozwój procentuje, zdobędziesz nową wiedzę, poszerzysz kwalifikacje i poznasz nowe osoby, być może o podobnych pasjach. Najtrudniej jest zacząć i być stanowczym w swoich wyborach. Każdego dnia podejmujemy wysiłek i działamy na rzecz tego co jest dla nas ważne. Wytrwałość to element naszej codziennej egzystencji, który powinniśmy w sobie rozwijać i pielęgnować. Zamknij na dwie sekundy oczy i wróć do przeszłości, do momentu kiedy nie miałeś ochoty na pewne szkolenie lub kurs i przypomnij sobie jaką poczułeś satysfakcję kiedy uzyskałeś dyplom. Widzisz to oczyma swojej wyobraźni? Właśnie to mam na myśli- konsekwencję i umiejętność kierowania swoim zachowaniem, tak by było spójne z ważnymi dla nas celami i wartościami.

5. DYSTANS DO SAMEGO SIEBIE

Przypuszczam, że czytając tą cechę, stwierdzisz: „Dystans to mam ogromny”. Cudownie, że potrafisz się śmiać z samego siebie, lecz czy tak samo łatwo znosisz krytykę. Jestem niesamowicie wdzięczna słowom, które usłyszałam od mojej Pani profesor na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim: „tłumacz i filolog musi mieć dystans do samego siebie, nieomylność go zgubi”.

6. ZDOLNOŚCI INTERPERSONALNE

Kluczowe umiejętności interpersonalne to zdolności komunikacyjne: umiejętność ważnego słuchania, przemawiania oraz zdolności negocjacyjne. Kompetencje miękkie są kluczowym elementem kompetencji zawodowych. Spróbuj pielęgnować powyższe cechy. Odpowiednia postawa nacechowana pozytywnym nastawieniem do innych i do siebie procentuje w życiu zawodowym.

7. EMPATIA/INTELIGENCJA EMOCJONALNA

Dostrojenie się do uczuć osób, z którymi się kontaktujemy, zdolności wyczuwania nieporozumień to podstawowe umiejętności emocjonalne. Sukces w pracy zawodowej zależy od umiejętności kierowania emocjami. Współpraca z ludźmi, odczytywanie emocji pomaga w tłumaczeniu, powinniśmy być o krok przed naszym prelegentem. Pomoże nam w tym nasza empatia i inteligencja emocjonalna. Okazuje się, że nie jest to cecha wrodzona, jesteśmy w stanie wykształtować ją w sobie. Właściwe wykorzystanie zdolności pomaga w uzyskaniu sukcesu w życiu.

A według Ciebie jakie cechy warto w sobie rozwijać, aby być profesjonalistą i osiągać większe sukcesy w życiu? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

3 komentarze
Share Post
3 komentarze
  • Gratuluje tak wielkich sukcesów zawodowych w tak krótkim czasie oraz kompetencje zawodowea w swiecie wirutalnym. Podziwiam skromnosc i troske matczyna, która zauwazylem bedac u mnie w Brazylii. Wujek Slawek

    4 sierpnia 2019 at 23:22
  • Gratuluje tak wielkich sukcesów zawodowych w tak krótkim czasie oraz kompetencje zawodowea w swiecie wirutalnym. Podziwiam skromnosc i troske matczyna, która zauwazylem bedac u mnie w Brazylii. Wujek Slawek

    4 sierpnia 2019 at 23:24

Post a Comment

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Linkedin